S rozvojem fotovoltaické technologie a poklesem nákladů se stále více rodin rozhoduje pro instalaci střešních fotovoltaických elektráren. Existuje mnoho evropských zemí a typy domů jsou také velmi odlišné, jsou ploché střechy a šikmé střechy, jsou střechy taškové a cementové. Mohu nainstalovat fotovoltaické panely na střechu mého domu? Na co si dát pozor před a po instalaci? Jaké fotovoltaické panely jsou vhodné pro můj domov? Tváří v tvář těmto problémům doufám, že prostřednictvím tohoto článku získáte vše, co chcete vědět.
Je moje střecha vhodná pro fotovoltaický solární systém?
Nejprve je třeba sledovat, zda je kolem vaší střechy stín a zda jsou dobré světelné podmínky. A vily na venkově jsou nejvhodnější pro instalaci střešních fotovoltaických systémů – je zde dostatek slunečního světla a žádný přístřešek.
Existuje mnoho druhů stavebních materiálů pro střechu a nebudeme je prozatím rozebírat. Zde dělíme střechy na střechy ploché a střechy šikmé.

plochá střecha:
Fotovoltaické systémy na ploché střechy se obecně instalují ve formě betonových sloupů a fotovoltaických konzol. Investiční náklady nejsou vysoké a ekonomika je lepší.
Na vodorovné střeše můžeme nastavením držáku určit úhel fotovoltaického panelu tak, aby fotovoltaický systém dostával co nejvíce světelného záření pro získání maximálního výkonu;
Největší výhodou instalace fotovoltaické elektrárny na plochou střechu je tepelná izolace a chlazení, které obecně dokáže snížit teplotu o 5 až 7 stupňů.

Šikmá střecha:
Je převzata šikmá střecha fotovoltaické elektrárny, díky sklonu střechy dochází k automatickému odvádění dešťové vody bez akumulace vody a automatické čištění fotovoltaických panelů.
Šikmá střecha nepotřebuje navyšovat výšku držáku ani počítat úhel sklonu, což je jednodušší na postavení a údržbu.
Na šikmé střechy se však obvykle pokládají tašky a při instalaci fotovoltaických panelů je třeba věnovat zvláštní pozornost ochraně tašek a hydroizolaci střechy.
Mám nárok na instalaci solárních článků?
Stavba domácí fotovoltaické elektrárny vyžaduje nezávislé vlastnictví střechy. Ve venkovských oblastech s nezávislými střechami je instalace pro obyvatele vil poměrně snadná. Střecha vícepodlažní budovy nebo výškové budovy ve městě je veřejným prostorem, který nepatří rodině, a instalace fotovoltaických panelů vyžaduje povolení všech vlastníků budovy.

Jakou kapacitu fotovoltaických panelů mohu nainstalovat? kolik stojí?
To je třeba posoudit podle velikosti střechy. Obvykle lze instalovat fotovoltaický systém 3kW - 10kW na střechu běžné domácnosti, ale pokud je plocha střechy větší, nebo jsou použity fotovoltaické panely s vyšším výkonem, lze samozřejmě postavit i větší projekty. Obecně lze říci, že střecha o rozloze cca 10m2 pojme 2kW. Je také možné upravit dispozici a použít solární moduly s vyšším výkonem, na instalaci 2 kilowattů stačí i 7-8 metrů čtverečních.
Cena instalace fotovoltaického systému závisí na konkrétní situaci různých rodin. V Evropě, vezmeme-li si jako příklad obytný dům o rozloze 160 metrů čtverečních, vyžaduje instalace 5kw fotovoltaického systému připojeného k síti počáteční investici přibližně 6 000–8 000 eur (včetně daně).
Jaké produkty je nutné zakoupit pro instalaci fotovoltaického systému a jak vybrat?
Fotovoltaický systém se skládá z fotovoltaických panelů, fotovoltaických střídačů, síťových rozvaděčů, kabelů, držáků a dalších produktů.U každého produktu je potřeba pečlivě vybrat značku. Pro instalaci se doporučuje vyhledat známého místního instalačního technika nebo značkového prodejce. Maysun Solar je profesionální výrobce střešních distribuovaných fotovoltaických modulů se 14 lety zkušeností v oboru, můžete nás kontaktovat prostřednictvím (WhatsApp) pro informace o produktu.
Doporučení produktu: Střešní solární moduly
